Okresní sdružení ČUS Přerov, z.s. Poskytujeme servis tělovýchovným jednotám, sportovním klubům a sportovním svazům
Okresní sdružení ČUS Přerov, z.s. Poskytujeme servis tělovýchovným jednotám, sportovním klubům a sportovním svazům
23/03 2023

Výsledky ankety Nejlepší sportovec města Přerova za rok 2022

Nejlepší sportovkyní v hlavní kategorii se stala tenistka Linda Nosková. Cenu sympatie získala atletka Michaela Brtníčková, které fanoušci v internetovém hlasování o nejúspěšnějšího sportovce města Přerova dali nejvíce hlasů.

Kdo byli další ocenění?

Jednotlivci – dospělí:
1. Linda Nosková (TK Precheza Přerov, tenis) – V roce 2022 se poprvé v kariéře posunula do první světové stovky ženského světového žebříčku. Zahrála si semifinále dvou turnajů okruhu WTA a prošla přes dvě kvalifikace do hlavní soutěže grandslamů, kde jí nechybělo moc k postupu do 2. kola. V deblu na US Open vyřadily s Lucií Hradeckou sestry Williamsovy.
2. Kateřina Vařáková (TJ Spartak Přerov, moderní gymnastika) – Má za sebou excelentní sezonu, obhájila titul mistryně republiky ve víceboji, zlato získala také za sestavu s míčem. Připsala si další čtyři vítězství na pohárových soutěžích. Ovládla závody v Mariboru a International Young Talents of Vienna, kde získala i titul Miss Temperament. Výrazně přerovským seniorkám pomohla k historicky prvnímu titulu mistryň republiky ve společných skladbách.

3. Petr Školoud (IHC Night Birds Přerov, inline hokej) – S českou reprezentací vybojoval titul mistra světa, s Přerovem pak premiérový extraligový triumf mezi muži, kde patřil mezi nejproduktivnější hráče Final Four.

Jednotlivci – mládež:
1. Lucie Hrubá (Skorpen Přerov, ploutvové plavání) – Na MČR v kategorii juniorek získala zlatou a pět stříbrných medailí. Čtyřikrát se umístila v TOP 10 Světového poháru a vybojovala i tři bronzy z mistrovství Rakouska v kategorii žen.

2. Denisa Janáčková (Kanoistika Přerov, rychlostní kanoistika) – Na MČR zvítězila na olympijské trati C1 200 m mezi juniorkami a přidala spoustu dalších medailí. Tři zlaté si odnesla ze závodu olympijských nadějí v kategorii C2. Účastnice MS, na ME v Bělehradě skončila na trati C1 200 m osmá, přitom závodila s o dva roky staršími soupeřkami.

3. Michaela Brtníčková (SK Přerov, atletika) – Stala se juniorskou mistryní republiky v běhu na 10 km na silnici. Na dráze brala stříbro. Michaela Brtníčková získala nejvíce hlasů v internetovém hlasování o nejúspěšnějšího sportovce města Přerova a obdržela Cenu sympatie.

Kolektivy – dospělí:
1. IHC Night Birds Přerov (inline hokej) – Přerovští muži poprvé v historii ovládli nejvyšší českou soutěž v inline hokeji a slavili titul mistra extraligy.

2. Přerov Mammoths (americký fotbal) – Poprvé v historii se probojovali mezi čtyři nejlepší týmy v republice a zahráli si semifinále nejvyšší soutěže.

3. TJ Spartak Přerov, seniorky (moderní gymnastika) – Seniorky B získaly poprvé v historii oddílu zlatou medaili z mistrovství České republiky ve společných skladbách, tedy královské disciplíně. K tomu přidaly tři triumfy z pohárových soutěží.

Kolektivy – mládež:
1. HC Zubr Přerov, junioři (hokej) – V sezoně 2021/22 ovládli Ligu juniorů a ve vyrovnané baráži s Litvínovem usilovali o postup do extraligy, ze které byli administrativně vyřazeni v roce 2019 po snížení počtu účastníků.

2. Fantasy Přerov, formace velká skupina pompom (mažoretky) – V kategorii seniorek (15–21 let) s třásněmi vybojovaly druhé místo na mistrovství světa v Praze, bronz na mistrovství Evropy v Chorvatsku a stříbro na MČR v Hranicích.

3. 1. FC Viktorie Přerov, U15 (fotbal) – Vybojovali titul půlmistra v divizi a pokud se jim podaří v těžké konkurenci uspět, po 15 letech by pro Přerov vybojovali nejvyšší žákovskou soutěž v republice mezi ligovou elitou. Uspěli také na mezinárodním turnaji v Chorvatsku Dream Cup.

Krajánek roku:
Tomáš Kundrátek (Oceláři Třinec/HC Kometa Brno, hokej) – Účastník olympijských her v Pekingu vybojoval s českou reprezentací po deseti letech bronzovou medaili. S Třincem obhájil mistrovský titul.

Trenér roku:
Patrik Škandera (IHC Night Birds Přerov, inline hokej) – Získal tituly mistrů Evropy s českými reprezentacemi do 16 a 18 let ve Španělsku, titul mistra české extraligy s přerovskými muži i dorostenci. S juniory Night Birds slavil bronz.

Masters:
FC Přerovsko (Okresní fotbalový svaz, fotbal) – Výběr OFS Přerov ovládl loňské MČR ve veteránském fotbalu. Po triumfu v krajském turnaji si tým zajistil postup do celorepublikového finále v Přelouči, kde Přerované mezi 16 nejlepšími výběry z republiky dominovali a získali titul.

Osobnost roku:
Eva Petříková (dostihový sport) – Trenérka třetího koně hlavního závodu Velké pardubické Sacamira. Ve skromných podmínkách maličké stáje Jezdeckého oddílu v Beňově vychovává také vítězku Ceny Laty Brandisové Makovou panenku. Učitelka na Střední škole zemědělské v Přerově přitom získala trenérskou licenci teprve vloni na jaře.

Síň slávy:
Pavel Vrba (florbal, in memoriam) – Loni uplynulo deset let od chvíle, kdy nás navždy opustil trenér a hráč FBC Přerov Pavel Vrba. Byl u zrodu florbalového klubu v roce 2002 v přerovské sokolovně, a také jedním z mála, kdo sbíral zkušenosti z vyšších lig v okolních městech, které pak uplatňoval v Přerově. Vedl klub, tým mužů a sám pak trénoval i první mládežnické kategorie. Sám se jako hráč s mužským týmem prodral až do 2. ligy a zažil několik skvělých tažení pohárem ČFbU.

Richard Švehlík (fotbal) – Ikona 1. FC Viktorie Přerov na začátku tohoto roku oslavila 60. narozeniny. Málokterý ze současných přerovských fotbalistů by mohl říct, že jeho kroky nevedl pan Richard Švehlík. Dlouhou dobu trénoval mládež, muže a byl i trenérem spřáteleného Beňova. První krůčky dělal v Pardubicích, odtud se přes studium v Olomouci dostal do Spartaku Přerovské strojírny, kde už zůstal. Jako hráč působil v Přerově od roku 1983 až do roku 1991. Poté se vrhl na dráhu trenéra. Prošel si všemi věkovými kategoriemi, ale největšího úspěchu oslavil s dorosty. Na fotbalovém galavečeru Grassroots na pražském Žofíně přebral bývalý šéftrenér mládeže 1. FC Přerov cenu pro nejlepšího trenéra dorostu za rok 2009.

Tomáš Beránek (vysokohorská turistika) – Dlouholetý předseda odboru vysokohorské turistiky při TJ Spartak Přerov v roce 2022 oslavil 65. narozeniny. Příkladným vedením odboru se výraznou měrou zasloužil o propagaci turistiky v regionu i v rámci celé České republiky. Kromě organizace akcí a zájezdů VHT Přerov je také předsedou výkonnostní sekce turistických odznaků Klubu českých turistů.

Zdroj: https://www.prerov.eu/redakce/index.php?subakce=news&lanG=cs&xuser=#akt4345